Wiadomości i blog

By luty 08, 2017 0 Komentarz

Wybieramy poduszkę do spania

Wybieramy poduszkę do spania

Nierzadko zdarza się, że po przebudzeniu odczuwa się bóle karku, pleców czy głowy. Wiele osób doszukuje się przyczyn takiego stanu rzeczy w źle dobranym materacu, co wydaje się być słusznym spostrzeżeniem. Okazuje się jednak, że źródło dyskomfortu może również stanowić niewygodna poduszka. Jakie powinna mieć cechy, by zapewnić maksymalny komfort snu, a tym samym energię na cały dzień?

Po pierwsze: rozmiar i wysokość

Duże poduszki wyglądają ładnie i przyjemnie otulają ciało aż do piersiowego odcinka kręgosłupa. Specjaliści alarmują jednak, że tak lubiany wymiar 70x70 cm nie jest zdrowy dla kręgosłupa. Sugerują, że lepiej wybrać mniejszą, prostokątną poduszkę oscylującą w okolicach 40x70 cm. Taka wielkość pozwala na podparcie głowy, szyi oraz ramion, co uniemożliwia przybieranie nienaturalnych dla kręgosłupa pozycji. Nie bez znaczenia jest też wysokość poduszki. Wybierając tę najodpowiedniejszą dla siebie warto wziąć pod uwagę pozycję, w której najchętniej się śpi. Osoby lubiące leżeć na brzuchu powinny mieć poduszki osiągające do 5 cm wysokości. Śpiącym na plecach rekomenduje się te do 8 cm, a amatorzy bocznych pozycji najbardziej wypoczną na minimum 10 centymetrowych poduszkach.

Po drugie: wypełnienie 

Tradycyjne

Wiele osób twierdzi, że nie ma nic przyjemniejszego, niż spanie na wypełnionych pierzem lub puchem poduszkach. Dają one miękkie podparcie głowie, są lekkie, odprowadzają wilgoć i w większości przypadków nadają się do prania, co pozwala na utrzymanie ich higieny. Przyjemna miękkość pochodząca z natury jest jednak opcją dobrą wyłącznie dla tych, którzy nie reagują alergicznie na ptasie pióra. Osoby chcące doznać takiego komfortu powinny mieć też świadomość, że będzie trzeba za niego dość dużo zapłacić.

Poliester

Tańszą alternatywą, z której powinno skorzystać alergicy, jest poliestrowe wypełnienie. Są mniej i bardziej kosztowne wersje tego rodzaju poduszek - te pierwsze dość szybko tracą swoją puszystość, jednak nieco droższe pokryte są silikonem i dlatego ich jakość jest porównywalna z wypełnieniami puchowymi. Utrzymanie ich właściwej higieny jest równie łatwe, gdyż można je prać nawet w 90 stopniach, co pozwala pozbyć się z ich powierzchni wszelkich mikroorganizmów i zanieczyszczeń.

Pianka termoelastyczna

Nowatorskim rozwiązaniem dla osób oczekujących od poduszki czegoś więcej, niż tylko podparcia głowy i ramion jest poduszka termoelastyczna. Dlaczego jej wybór to strzał w dziesiątkę? Bo dzięki temu, że reaguje na temperaturę ciała i nie wywołuje przeciwciśnienia, potrafi idealnie dostosować się do wciąż zmieniającej się w trakcie snu pozycji. Dzięki temu można zapomnieć o porannych bólach szyi i cieszyć się z nocy bez ciągłego wybudzania.

Pianka lateksowa

Z myślą o osobach cierpiących na alergie różnego pochodzenia specjaliści opracowali piankę lateksową. Nie wchłania kurzu i uniemożliwia mikroorganizmom osadzanie się na jej powierzchni. Ponadto stanowi idealne podparcie głowy, szyi oraz ramion. Dostępne są poduszki z lateksowymi wypustkami, które delikatnie masują kręgi szyjne podczas snu zapewniając wygodę i relaks. Za ich sprawą sen będzie nieprzerwany, a każdy poranek z pewnością będzie można zaliczyć do udanych.

Po trzecie: poszycie/pokrowiec

Istotną kwestią przy wyborze poduszki jest również jej poszycie - to od jego jakości zależy wytrzymałość poduszki i higiena snu. Tutaj najczęściej wybór pada na łatwe w utrzymaniu czystości poszycie poliestrowe oraz pozwalające w pełni oddychać skórze poszycie bawełniane. Pozytywne właściwości poduszek można również wzmocnić dzięki odpowiednio dobranym pokrowcom. Ich wybór jest równie szeroki, a osobliwe cechy pozwalają stworzyć zestaw, który sprosta najbardziej restrykcyjnym wymaganiom użytkowników. Istnieją bowiem pokrowce wykonane z materiałów wzbogaconych o nowatorskie wykończenia (np. masującą piankę Visco), które zapewniają delikatną woń lawendy, a także hamują rozwój niebezpiecznych dla zdrowia pleśni.

Wygodny sen jest gwarancją udanego dnia, o czym z pewnością każdy przekonał się nie raz. Aby można było spokojnie przespać noc wystarczy wyposażyć swoje łóżko w materac odpowiadający potrzebom użytkownika, a także poduszkę, która stanowi ważne wsparcie dla głowy, szyi i ramion. Nie należy bagatelizować tej kwestii, gdyż tylko dzięki właściwemu podparciu całego ciała można zdrowo wypocząć.