Wiadomości i blog

By lipca 28, 2017 2 Komentarz

Materac sprężynowy czy piankowy? Który wybrać?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Materac sprężynowy czy piankowy? Który wybrać?

Wybór pomiędzy materacem sprężynowym a piankowym może być trudny - oba rodzaje posiadają bowiem cechy i funkcjonalności, które w znacznym stopniu poprawiają komfort snu. Warto zatem poznać najważniejsze z nich.

Klasyka vs. nowoczesność

Materac sprężynowy to klasyczny model posiadający szerokie grono wiernych mu sympatyków, jednak równie dużą popularnością cieszy się jego bardziej nowoczesny odpowiednik, czyli materac piankowy. Nie ma w tym nic dziwnego - oba rodzaje posiadają bowiem wiele zalet, które sprawiają, że nocny wypoczynek należy do wyjątkowo przyjemnych i odprężających. Główne różnice między nimi zachodzą w obrębie ich budowy oraz zastosowanych w nich technologii. Materace sprężynowe, tak jak wskazuje nazwa, oparte są na konstrukcji sprężyn przykrytych warstwą pianki i maty kokosowej oddzielającą sprężyny od ciała użytkownika. W piankowych natomiast sprężyny nie występują, a cały materac zbudowany jest wyłącznie z pianki. Warto podkreślić, że zarówno materace sprężynowe, jak i piankowe dzielimy na odrębne typy; na rynku dostępne są na przykład materace sprężynowe bonellowe lub kieszeniowe oraz piankowe lateksowe lub termoelastyczne.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to klasyka. Cechuje je przede wszystkim trwałość i wygoda, natomiast szczególnie cenionymi rodzajami są materace kieszeniowe lub multipocket. Dzięki umieszczeniu w nich sprężyn w oddzielnych materiałowych kieszonkach, pracują one niezależnie od siebie, a to przynosi wiele korzyści. Jedną z ich głównych zalet jest doskonała amortyzacja ruchów partnera podczas zmian pozycji snu i z tego powodu stanowią one świetną opcję dla par. Właściwość ta wiąże się z występowaniem elastyczności punktowej charakterystycznej dla tego typu materacy sprawiającej, że ugina się on wyłącznie w miejscu, na które wywierany jest nacisk przez leżącą na nim osobę. Spełnienie tego warunku jest niezbędne do komfortowego wypoczynku nocą oraz zapewnienia właściwego podparcia dla korpusu.

Materace piankowe

Materace piankowe z kolei to bardziej nowoczesny model bazujący na innowacyjnych technologiach, dzięki którym jest on niebywale sprężysty, a co za tym idzie komfortowy. Materace te rekomendowane są w szczególności alergikom - specyficzna budowa uniemożliwia osadzanie się w nich kurzu i roztoczy. Dla zwiększenia higieny często wyposażane są również w funkcjonalności takie jak specjalne profilowanie czy kanaliki, dzięki którym przepływ powietrza wewnątrz wkładu jest bardziej swobodny, a to minimalizuje ilość zawartej w nim wilgoci. Takie materace to także dobry wybór, jeśli chcemy wyposażyć nasze łóżko w regulowany stelaż - dzięki piankowej budowie doskonale dopasują się do dowolnego ustawienia, bez obaw o odkształcenia czy pęknięcia. Mówiąc o materacach piankowych nie sposób nie wspomnieć o tym, że jest to dziedzina, w której ma miejsce nieustający rozwój. Jednym z przykładowych, nowoczesnych rozwiązań jest zastosowanie w nich pianki termoelastycznej reagującej na temperaturę ciała użytkownika i w związku z tym doskonale dopasowującej się do jego ułożenia podczas snu. Warto podkreślić, że materac tego typu nie wywiera nacisku na korpus leżącej na nim osoby, co pozwala maksymalnie rozluźnić mięśnie oraz odpocząć zapominając o codziennych troskach. Materace termoelastyczne doskonale sprawdzają się również w przypadku schorzeń kręgosłupa lub problemów z krążeniem.

Wiele osób podczas wyboru materaca bierze pod uwagę nie tylko jego jakość, ale również i cenę. Powszechnie uważa się, że materace piankowe są droższe, jednak pogląd ten nie jest prawdziwy. W rzeczywistości kwota, którą musimy zapłacić kupując materac zależy wyłącznie od producenta i właściwości materaca. Warto dodać, że niezależnie, na którą opcję się zdecydujesz, z uwagi na cechy i funkcjonalności obu typów, możesz mieć pewność, że Twój sen na nich będzie należeć do wyjątkowo komfortowych i pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Izydor L

      całe życie śpię na sprężynowym i nigdy bym nie chciał go wymienić na jakiś inny

    • Gabryś Z

      szukam materaca piankowego

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze