Wiadomości i blog

By września 05, 2017 2 Komentarz

Czym grozi spanie na źle dobranym lub starym materacu?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Czym grozi spanie na źle dobranym lub starym materacu?

Coraz więcej Polaków ma problemy z wysypianiem się. Winą często obarczamy stres w pracy i problemy w domu, a zapominamy o własnej wygodzie i odpowiednim podłożu do spania - odpowiedni materac może naprawdę zdziałać cuda. Niestety niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest znalezienie modelu dopasowanego do swoich potrzeb.

Zadbaj o swój komfort

Większość specjalistów wyznaje jedną zasadę - dobrze dobrane podłoże do snu to takie, które umożliwia leżenie na boku bez wykrzywiania kręgosłupa. Mimo że prawidłowe ułożenie ciała podczas snu to gwarancja wygody i komfortowego odpoczynku, większość Polaków nie posiada tradycyjnego łóżka z materacem, a jedynie rozkładaną kanapę. Na ogół tego typu meble nie są przystosowane do potrzeb każdego użytkownika, dlatego dobrym wyjściem, zamiast inwestować w całe łóżko, jest zakupienie materaca nawierzchniowego nadającego się do ułożenia na dowolnej powierzchni. Produkt ten doskonale wyrównuje nierówności i tym samym zwiększa komfort odpoczynku, dlatego też jest idealnym rozwiązaniem w przypadku sofy lub starego materaca. Często również bywa tak, że śpimy na niedopasowanych materacach, i choć nie skarżymy się na bóle, to nie wysypiamy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Drobne poirytowanie, zmęczenie, niedospanie - często obwinia się o to stres, chrapiącego partnera lub grasujące po mieszkaniu zwierzątko domowe. Ludzie rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie niewygodny materac jest przyczyną tych stanów. Czym jeszcze grozi spanie na starym lub źle dobranym materacu?

Bóle kręgosłupa i problemy z krążeniem

W skrajnych przypadkach niedopasowania materaca może dojść do pojawienia się silnego bólu na różnych odcinkach kręgosłupa, w barkach i biodrach. Przyczynę stanowi fakt, że kręgosłup, zamiast przypominać standardową literę S, jest bardziej lub mniej wygięty. Może doprowadzić to nawet do trwałego skrzywienia lub zwyrodnień! Zbyt twardy materac spowoduje również, że krew nie będzie mogła swobodnie krążyć w miejscach ucisku, a to z kolei będzie wymuszać na Tobie częstą zmianę pozycji w czasie snu. Ponadto mięśnie karku i pleców, zamiast w stanie spoczynku i regeneracji, będą wciąż w napięciu pracować, aby utrzymać odpowiednią linię kręgosłupa, a to prowadzi do niewyspania. Twoje mięśnie nie będą miały szansy odpocząć również na zbyt miękkim materacu - nie tylko spowoduje on, że się w nim zapadniesz, ale długo będziesz odczuwać efekty braku wsparcia kręgosłupa w trakcie snu.

Nasilenie objawów alergii

Źle dobrany materac to także prosta droga do nasilenia reakcji alergicznych. Korzystanie ze zwykłego materaca lub sypianie na kanapie może wpłynąć na rozwój alergii - osoby cierpiące na przykład na atopowe zapalenie skóry mogą skarżyć się na swędzącą wysypkę, a astmatycy na problemy z oddychaniem. Roztocza, naturalne komponenty, zła wentylacja materaca... Jeśli nie zadbasz o to, by Twój materac był wykonany z materiałów rekomendowanych alergikom, z pewnością nie będziesz się właściwie wysypiać. Osobom borykającym się z alergiami najczęściej poleca się materace, do produkcji których wykorzystano lateks posiadający naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe lub nowoczesne pianki o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Równie ważny w przypadku materaca dla alergików jest dobór odpowiedniego pokrowca, który nie będzie gromadził roztoczy i bakterii nasilających utrudniające sen objawy. 

Pamiętaj, że nikt nie zna Cię lepiej niż Ty sam - najlepiej wiesz, czego Ci trzeba i co Ci dolega. Nie bagatelizuj swoich dolegliwości i daj sobie trochę czasu na wybór idealnego materaca dla Ciebie, bo przecież Twoje zdrowie jest najważniejsze. 

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Mateusz C

      to prawda!!! ja od jakiegoś czasu zacząłem czuć problemy z kręgosłupem w postaci bólu i okazalo sie ze to zly materac mam

    • Marcel I

      jestem alergikiem i musze regularnie wymieniac materac, koldre i posciel takze to prawda co tu pisza

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze