Wiadomości i blog

By grudnia 09, 2021 7 Komentarz

Materac dla nastolatka - jaki rozmiar warto wybrać?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Materac dla nastolatka - jaki rozmiar warto wybrać?

Zdrowy sen dla nastolatka jest kwestią kluczową, jeśli chodzi o jego prawidłowy rozwój. Dlatego właśnie, jako rodzice, powinniśmy robić wszystko, aby zadbać o warunku w łóżku naszego dziecka! W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak istotną rolę odgrywa materac i jak go wybrać.

Niedobór snu u nastolatka

Nasi nastolatkowie cały czas się rozwijają, dlatego też wymagają oni więcej snu, niż dorośli. Kwestia ta zależna jest od wieku. W przypadku tych młodszych, do ukończenia 13. roku życia potrzeba nocnego wypoczynku jest na poziomie około 9-11 godzin, u starszych dzieci możemy mówić o przedziale 8-10 godzin. Dzieci często prowadzą często bardzo intensywny tryb życia, czego wielu rodziców nie docenia: chodzą do szkoły, uczestniczą w dodatkowych zajęciach, uprawiają sport, uczą się, pomagają przy domowych obowiązkach i jeszcze prowadzą życie towarzyskie. Dlatego właśnie, prawidłowa regeneracje odgrywa tak istotną rolę! Dodatkowo podkreślamy, że sen jest niezbędny dla prawidłowej pracy mózgu, ma bezpośrednie przełożenie na proces związane z zapamiętywaniem oraz przyswajaniem informacji, co rzutować będzie na wyniki osiągane przez naszą pociechę w szkole. Po czym jeszcze poznać, że nasz nastolatek za mało śpi? Koniecznie powinniśmy tutaj wskazać:

 • pogorszenie nastroju, większą drażliwość,
 • gorsze wyniki w nauce i problemy z obecnością,
 • zaburzenia koncentracji,
 • gorszą koordynację ruchową.

Niepokojące objawy powinny sprawić, że bliżej przyjmy się warunkom, w jakich śpi nasza pociecha. Istotną rolę odgrywa tutaj między innymi otoczenie: jak temperatura czy na przykład elektronika (wydziela ona niebieskie światło, które pobudza mózg do działania). Kluczową kwestię ma też dobry materac - jest to sprawa, której nie wolno nam bagatelizować!

Materac dla nastolatka - wsparcie w rozwoju

Dobrze dobrany materac odgrywa bardzo ważną rolę! W przypadku nastolatków przede wszystkim polecane są modele piankowe, jak chociażby te z pianką termoelastyczną czy też wysokoelastyczną. Wskazane surowce, dzięki temu, że świetnie podtrzymują całe ciało, a także dostosowują się do jego kształtu delikatnie otulając, sprawiają, że całość świetnie wspiera regenerację, jednocześnie daje najwyższy komfort. Dzięki temu dziecko będzie mogło rzeczywiście wypocząć przez całą noc bez żadnych pobudek czy też pojawiających się kłopotów z zasypianiem. Pamiętajmy, że materac ma bezpośrednie przełożenie na rozwój kręgosłupa, zwłaszcza, że duża część nastolatków wciąż rośnie i się rozwija. Dlatego właśnie źle dobrany model może doprowadzić chociażby do różnego rodzaju wad postawy, które mogą dać o sobie znać w późniejszych latach życia. W związku z tym musimy pamiętać, że zakup wyroby jest kwestią bardzo mocno indywidualną, gdzie pod uwagę należy brać chociażby wagę, stan zdrowia czy wiek.

Higiena w łóżku!

Nie możemy również zapomnieć o kwestiach związanych t higieną. Niestety, grzyby i bakterie zazwyczaj wybierają ciepłe i wilgotne miejsca, takie jak nasze łóżko, a dodatkowo nasi najmłodsi często lubią np. jeść w łóżku, co również sprzyja pojawianiu się różnych niepożądanych gości. Dlatego przy wyborze materaca koniecznie powinniśmy brać pod uwagę między innymi pokrowiec. Bardzo ważne jest, aby ten dawał nam możliwość prania, w możliwie jak najwyższej temperaturze, dzięki czemu skutecznie pozbędziemy się szkodliwych drobnoustrojów. Drugą kwestią jest wentylacja i właściwości wypełnienia. Dobrze, aby wkład posiadał taką strukturę, która umożliwia porządną cyrkulację powietrza, a także było w stanie hamować rozwój wszelkich bakterii. Pamiętajmy, że jest to sprawa ważna nie tylko dla alergików, lecz praktycznie dla każdego z nas!

Twardość i rozmiar: jaki materac dla nastolatka?

Kwestią bardzo istotną jest twardość materaca. Najbardziej klasyczną jest czterostopniowa skala, według której dzieli się modele dostępne na rynku. Do najbardziej miękkich należą modele zaliczane do grupy H1, które polecane są dla osób ważących poniżej 60 kilogramów. Dzięki temu, że model nie będzie zbyt twardy ciało będzie mogło się odpowiednio rozluźnić (gdy śpimy na zbyt twardym nienaturalnie się prostuje, co doprowadza chociażby do niepokojących dolegliwości bólowych). Drugi stopień to modele H2, dla ludzi w przedziale od 60 do 80 kilogramów, H3 poleca się dla tych od 80 - 100 kilogramów. Najtwardsze to modele H4, które zaleca się dla tych, którzy ważą powyżej 100 kilogramów. Są one szczególnie stabilne, właściwie podtrzymują ciało, minimalizują ryzyko zapadania się ciała, a także wyginania się pleców w łuk, co doprowadzić może do szeregu schorzeń czy zwyrodnień. Jaki rozmiar? Wśród najmniejszych, które poleca się dla nastolatków możemy zwrócić uwagę chociażby na 80x180 czy też większe: materace 90x200. Dostosowany powinien być on do wzrostu naszego dziecka, a także łóżka, w którym śpi.

Znajdź materac dla swojego dziecka!

Szukając idealnego produktu dla nastolatka koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na modele typowo młodzieżowe. Świetnym przykładem będzie między innymi Hilding Breakdance. W jego wnętrzu znajdziemy dwie pianki FlexiFoam, dzięki czemu otrzymaliśmy dwie różne twardości. Dzięki temu swobodnie możemy dostosować siłę podparcia danego produktu do aktualnych potrzeb dziecka. Warto dodać, że wypełnienie zostało wyprofilowane w aż siedem stref twardości, co sprawia, że całość dostosowuje się do nacisku wywieranego przez każdą partię ciała. Dobrze nadać może się też Hilding Funky, który również daje nam możliwość swobodnej zmiany twardości. Trzeba zwrócić uwagę na pokrowiec, w jakim go umieszczono. Mianowicie mowa tutaj o nowoczesnym pokrowcu Young, który nie tylko możemy z łatwością wyprać, lecz też jest odporny na ścieranie, dzięki czemu szybko pozbędziemy się wszystkich zabrudzeń.

Coś dla starszych nastolatków

Warto wspomnieć, że dla nastolatków nadadzą się też modele typowo dla dorosłych. Świetnym przykładem będzie tutaj Hilding Salsa. Jego wkład to między innymi pianka termoelastyczna, która świetnie reaguje na temperaturę naszego ciała. Podłoże dostosowuje się do krzywizn anatomicznych, delikatnie rozluźniając mięśnie i dając przyjemny efekt otulenia. Jednocześnie całość stanowi obietnicę stabilnego podparcia. Gwarancję wysokiego komfortu snu daje to, że wskazany model posiada status wyroby medycznego. Wykazuje on również szereg właściwości antyalergicznych, przez co mamy pewność, że zachowamy w łóżku pełną higienę!

Zdrowy i komfortowy sen jest bardzo istotny dla każdego nastolatka! Dlatego właśnie warto jest wiedzieć, co brać pod uwagę kiedy dobieramy model dla naszych pociech!

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Ewa K

   No moja córka mi tak długo narzekała na swoje łóżko w końcu zamówiliśmy nowy materac z tego sklepu i teraz już jest lepiej :-)

  • Wiktoria S

   Totalnie się zgadzam z artykułem, mój nastolatek miał problemy ze snem i to naprawdę wpłynęło na jego oceny w szkole i skupienie.

  • Oliwia D

   Artykuł wskazuje na kluczowe znaczenie snu dla rozwoju młodzieży. Cieszę się, że ktoś zwraca uwagę na te aspekty.

  • Tomek W

   Materac to nie tylko wygoda, ale również zdrowie. Warto zainwestować w dobrej jakości produkt.

  • Krzysiu R

   Dobre materace to klucz do zdrowego snu. Szkoda, że kiedyś o tym nie wiedziałem. Super artykuł, bardzo przydatny!!!

  • Gosia T

   U nas wybór materaca dla nastolatka okazał się kluczowy. Po zmianie na model z pianką termoelastyczną, syn śpi spokojnie przez całą noc.

  • Filip C

   Porady dotyczące wyboru materacu są naprawdę przydatne. Teraz wiem, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze