Wiadomości i blog

By maj 18, 2022 4 Komentarz

Kołdra puchowa - czy to dobre rozwiązanie tylko na zimę? Niekoniecznie!

Kołdra puchowa - czy to dobre rozwiązanie tylko na zimę? Niekoniecznie!

Istnieje wiele podstawowych elementów wyposażenia łóżka, do których zaliczyć można materac, poduszkę czy kołdrę. Każdy z nich w korzystnie wpływa na jakość i długość wypoczynku. Z uwagi na to warto wiedzieć, jakie produkty są dostępne na współczesnym rynku oraz czym się wyróżniają na tle innych. W dzisiejszych czasach coraz częściej stawiamy na produkty naturalne, takie jak kołdra puchowa. Czym się charakteryzuje, a także czy jest to model sprawdzający się tylko zimą? 

__________________
Przeczytaj również: Materace naturalne - czym się wyróżniają oraz dla kogo są polecane?
Zobacz: Najlepsze materace do spania - jaki model wybrać do swojej sypialni?
Odwiedź: Jak dobór odpowiedniej poduszki może poprawić jakość naszego snu?
__________________

Kołdra puchowa - czym jest?

W sypialni spędzamy sporą część doby - odpoczywając lub śpiąc. Na komfort snu pozytywnie w dużej mierze wpływa kołdra puchowa, która stanowi wyrób pochodzenia naturalnego. Dla wielu z nas nie jest ona nowym produktem, gdyż była używana kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo zmieniła się ona na przestrzeni lat? Jak się okazuje, do wyprodukowanego modelu trafia najwyższej jakości surowiec, który jest starannie selekcjonowany, przez co odznacza się licznymi cechami, korzystnie wpływającymi na jakość oraz komfort wypoczynku. Jeśli chodzi o samo wypełnienie i jego budowę, to cząsteczki puchu są niemal trójwymiarowe, a także mają wiele haczykowatych włóknem. W ten sposób kołdra puchowa wyróżnia się licznymi właściwościami, do których zaliczyć można przede wszystkim wysoki stopień termoizolacji. Oznacza to, że produkt ten idealnie sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. Dlaczego? Otóż poprzez wspaniałą izolację cieplną nie musimy się martwić o wychłodzenie czy też przegrzanie organizmu. Oprócz tego produkt ten charakteryzuje się: 

 • sprężystością,
 • wysoką cyrkulacją powietrza,
 • pochłanianiem wilgoci ze skóry użytkownika. 

Warto również zaznaczyć, że puch to jeden z najdelikatniejszych surowców pochodzących od ptactwa wodnego, a podzielić go można na dwa, w pewien sposób różniące się od siebie rodzaje. Jakie? 

Puch gęsi
Puch gęsi to materiał pochodzenia naturalnego pozyskiwany od gęsi. Stanowi powszechnie wykorzystania surowiec do produkcji wyrobów pościelowych, takich jak kołdra puchowa AMZ OPTIMA, gdyż posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu sprawdza się zarówno zimą, jak i latem. Warto również zaznaczyć, że jest to wysokiej jakości materiał.

Puch kaczy
Puch kaczy, jak sama nazwa mówi - pochodzi od kaczek. Jest to zdecydowanie tańszy surowiec używany jako wypełnienie wielu produktów, w tym kołder puchowych. Jednak nie oznacza to, że jest gorszy pod względem jakości, gdyż wykazuje podobne właściwości oraz zbliżone parametry do puchu kaczego. Warto jednak zaznaczyć, że może odznaczać się charakterystycznym zapachem, który często utrzymuje się nawet po praniu. 

Zalety kołdry puchowej

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kołdra puchowa odznacza się licznymi zaletami. Pierwszą z nich jest fakt, iż jest dostępna w trzech wariantach. Pierwszym z nich jest model całoroczny, który odznacza się odpowiednią gramaturą wypełnienia oraz klasą ciepła. Możemy jej używać przez cały rok, jednak nie zapominajmy o regularnym praniu oraz prawidłowej pielęgnacji. Dostępne są również produkty przeznaczone typowo na zimę. W ich wnętrzu znaleźć można o wiele grubszą warstwę wypełnienia, która ma na celu zapobieganie wychłodzeniu ciała użytkownika w czasie snu. Ostatnim typem jest letnia kołdra puchowa - charakteryzująca się mniejszą ilością wypełnienia. Na współczesnym rynku znajdziemy wiele modeli, które dostępne są w tych trzech wariantach, a za przykład może posłużyć kołdra puchowa AMZ Basic+. Warto również wiedzieć, że tego typu produkty wyróżniają się dodatkowo:

 • niezwykłą lekkością z uwagi na rodzaj zastosowanego wypełnienia,
 • przyjemnym wrażenie otulenia,
 • wysokiej jakości poszyciem,
 • trwałością,
 • specjalnym szyciem, które zapobiegają zbijaniu się wypełnienia w grudki.

Wady kołdry puchowej 

Wydawać by się mogło, że kołdra puchowa jest bez wad, jednak niestety tak nie jest. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że produkty pochodzenia naturalnego, nawet pomimo profesjonalnej obróbki, mogą wywoływać alergie. Oczywiście, w czasie produkcji są odpowiednio selekcjonowane oraz restrykcyjnym procesom dezynsekcji, przez co są niemalże nieskazitelne i czyste. Niestety, często na skutek nadmiernego gromadzenia się wilgoci, która nie wyparowała, a także gromadzenie się kurzu czy martwego naskórka - zaczynają wywoływać reakcje alergiczne. Z uwagi na to, decydując się na kołdry naturalne, warto wiedzieć, jak prawidłowo o nie zadbać. 

Kołdra puchowa - jak o nią dbać?

Kluczem do zachowania higieny oraz pierwotnych właściwości produktu przez nas zakupionego jest przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim należy pamiętać, aby zaraz po pościeleniu łóżka nie przykrywać kołdry narzutą. Jest to ważne z uwagi na fakt, iż uniemożliwia całkowite odparowanie wilgoci zgromadzonej w nocy, co przyczynia się do rozwoju m.in. bakterii czy pleśni. Nie można również zapomnieć o: 

 • regularnym wietrzeniu kołdry, najlepiej gdy jest mróz lub niska temperatura na dworze,
 • częstym, ale delikatnym trzepaniu,
 • nie wystawianiu kołdry na działanie promieni słonecznych.

Oprócz tego istotną kwestią jest pranie. Zaleca się, aby czynność ta była wykonywana minimum dwa razy w roku, a w przypadku alergików - najlepiej co miesiąc. Jednak, w jaki sposób kołdra puchowa może być prana? Naturalne wypełnienie jest niezwykle wrażliwe na wszelkie silne środki chemiczne oraz wysokie temperatury. Z uwagi na to, większość produktów, w tym kołdra puchowa AMZ Materacowa, powinny być prane maksymalnie w temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Kołdra puchowa - dla kogo? 

Komponując wygodne łóżko, wielu z nas zastanawia się, na jaką kołdrę postawić. Świetną propozycją jest zainwestowanie w naturalne produkty do spania, takie jak kołdra puchowa. Stanowi odpowiednie rozwiązanie dla: 

 • dzieci i nastolatków,
 • osób dorosłych i seniorów,
 • zwolenników ekologicznych modeli,
 • osób preferujących delikatną, tzn. lekką i przyjemną w dotyku pościel.

Kołdra puchowa to wyjątkowy produkt, który sprawdzi się w niemalże każdej sypialni. Dzięki swojej unikalnej budowie oraz innowacyjnych właściwościach jest w stanie zapewnić komfortowy wypoczynek nie tylko zimą, ale także latem. Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze uwzględnić odpowiedni rozmiar kołdry oraz gramaturę wypełnienia.

Komentarze do artykułu

  • Radek O

   Interesujący artykuł! Wiele ciekawych informacji ;)

  • Lucyna P

   Mam kołdrę właśnie wypełnioną puchem gęsi i jest najlepsza. Polecam wszystkim, warto w taką zainwestować. Przy odpowiednim dbaniu to zakup na lata :D

  • Kasia T

   Ja niestety mam alergię na pierze, więc taka kołdra się u mnie nie sprawdzi :/

  • Olga B

   niedawno zakupilam jedna z takich kolder z waszego sklepu i jest super! bardzo ja polubilam :) wczesniej mialam koldre z syntetycznym wypelnieniem i stwierdzam ze pierze jest o wiele przyjemniejsze :)

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze