Wiadomości i blog

By stycznia 10, 2022 2 Komentarz

Jak dobór odpowiedniej poduszki może poprawić jakość naszego snu?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak dobór odpowiedniej poduszki może poprawić jakość naszego snu?

Jak wiadomo, zdrowy i komfortowy sen to tak zwany “temat rzeka”. Należy bowiem zadbać o całą masę kwestii, by nocny wypoczynek był naprawdę udany. Wiele mówi się o codziennych nawykach, o które należy dbać, a także o dobrze dobranym materacu. Ale czy wiesz, że poduszka to kolejny element wyposażenia sypialni, na który należy zwrócić szczególną uwagę?

Poduszka a jakość snu

W pierwszej chwili wiele osób mogło pomyśleć, że to niemożliwe, by poduszka jakkolwiek wpływała na jakość snu. Po dłuższym zastanowieniu nie sposób jednak się z tym nie zgodzić. Nasze mięśnie utrzymują bowiem każdego dnia w pozycji pionowej około czterech-pięciu kilogramów, które waży głowa. Nic więc dziwnego, że tak ważne jest, by kilka godzin w ciągu doby było przeznaczonych na ich odpoczynek. Jeśli poduszka jest dopasowana do indywidualnych preferencji użytkownika, może znacznie poprawić komfort nocnego wypoczynku. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż jej główną funkcją jest odpowiednie podparcie kręgów szyjnych. Użytkownik nie jest w takiej sytuacji zmuszony do zbędnego napinania mięśni, a kark i ramiona stają się rozluźnione. To jednak nie koniec jej istotnych zadań - odpowiada również za to, by kręgosłup przyjął optymalną, delikatnie zakrzywioną pozycję odciążającą mięśnie pleców. 

Idealna poduszka, czyli jaka?

Idealna poduszka to taka, która jest dopasowana do konkretnego użytkownika. Jak w większości przypadków bywa, nie istnieje uniwersalne zalecenie jednego elementu wyposażenia, który sprawdzi się wręcz perfekcyjnie w każdym przypadku. Pojawia się więc pytanie: jak wybrać poduszkę? Należy zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych czynników. Jedną z nich jest odpowiednia twardość - głowa osoby śpiącej nie powinna się zapadać we wnętrzu produktu, ale wyrób musi dopasowywać się do jej kształtu. Nie bez znaczenia pozostaje również wielkość, która jest ściśle zależna od rozstawu barków, a także wysokość. Ostatni wymieniony parametr jest ściśle uzależniony od potrzeb i preferencji konkretnego użytkownika - niektórzy wolą nie czuć produktu pod głową, a innym zależy na tym, by ten odczuwalnie podnosił tę część ciała. W tej kwestii należy jednak zachować rozsądek - długotrwałe używanie bardzo wysokich poduszek może mieć niekorzystne skutki uboczne. Poduszka powinna mieć również odpowiednie właściwości (na przykład antyalergiczne), a także dobrze dopasowany kształt. Nie sposób nie wspomnieć także o przewiewności - jest to bowiem element wyposażenia łóżka, który pozostaje w niemal stałym kontakcie z twarzą osoby śpiącej. Musi więc zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza oraz poziom odprowadzenia wilgoci podczas snu. 

Jaką poduszkę wybrać?

Rynek sypialniany stale się rozrasta, a w efekcie w sklepach pojawia się coraz więcej innowacyjnych propozycji, którym nie sposób się oprzeć. Tym, co w największym stopniu decyduje o jakości danej poduszki jest jej wypełnienie.

 • Poduszki z wsadem syntetycznym to bardzo popularne rozwiązania. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim antyalergiczność, a także niespodziewana wygoda. Poliester, niekiedy pokryty silikonową powłoką, jest materiałem niesamowicie sprężystym i odpornym na odkształcenia. Wyroby tego typu doskonale podpierają kręgosłup i głowę użytkownika, bez względu na przyjętą pozycję snu.
 • Poduszki z wsadem naturalnym to tradycyjne modele wykonane z puchu lub pierza. Są to luksusowe propozycje stosowane od wielu lat. Ich ogromną zaletą jest wieloletnia trwałość, a także możliwość dostosowywania wysokości do indywidualnych potrzeb. Ich niezaprzeczalnym atutem jest również umiejętność wchłaniania oraz odprowadzania wilgoci na zewnątrz, a także doskonały przepływ powietrza. Niestety, mają tendencję do gromadzenia kurzu i roztoczy, dlatego nie nadają się dla alergików.
 • Poduszki specjalistyczne to z kolei nowoczesne propozycje o ergonomicznych kształtach, które są wykonane z najszybciej rozwijających się surowców na rynku - pianek. Są wyjątkowo sprężyste i elastyczne, a tym samym doskonale podpierają każdą partię ciała. Spełniają oczekiwania osób chorych i wymagających.

Idealną propozycją dla osób, które wymagają od poduszki nieco więcej, aniżeli tylko wygody, powinny zapoznać się z poduszką SleepMed Comfort Pillow. Jej niestandardowy kształt został stworzony z myślą o tych, którzy śpią na boku lub na plecach. Nowoczesna pianka visco, z której została wykonana, zmienia swój kształt pod wpływem zmieniającej się temperatury ciała i nacisku. Jeśli zależy Ci na niezwykle głębokim i relaksującym wypoczynku, wybierz Hilding Antistress Carbon - poduszkę, która minimalizuje stres nagromadzony w ciągu dnia. Propozycją wartą uwagi jest również Hilding Visco Standard o klasycznym kształcie i wielu właściwościach prozdrowotnych. 

Wiesz już, jak dobrać poduszkę? Dowiedz się, jak o nią dbać!

Satysfakcja po dobraniu odpowiedniej poduszki jest ogromna. Nic więc dziwnego, że każdemu zależy na tym, by zadowolenie trwało jak najdłużej. Jednak aby faktycznie tak było, należy odpowiednio dbać o swoje akcesoria sypialniane. Podstawowym działaniem jest więc regularne pranie. Należyty poziom czystości sprawia bowiem, że miejsce regeneracji staje się komfortowe i higieniczne. Stosowanie się do zaleceń producenta dotyczących czyszczenia może zapobiec występowaniu roztoczy, których złoża są siedliskiem niebezpiecznych chorób. Temperatura prania, jego długość oraz rodzaj detergentu zależy głównie od wypełnienia konkretnego wyrobu.

Dobra jakość snu - co jeszcze powinieneś zrobić?

Jak jeszcze zadbać o to, by higiena snu była na jak najwyższym poziomie? Przede wszystkim mieć na uwadze podstawowe zasady, takie, jak wstawanie o tej samej porze, regularne uprawianie aktywności fizycznej, czy unikanie drzemek w ciągu dnia. Nie bez znaczenia pozostaje również utrzymanie odpowiedniej temperatury w sypialni. Aby uniknąć niedoborów snu, należy również zwrócić uwagę na inne elementy wyposażenia tego niezwykłego pomieszczenia - mowa przede wszystkim o materacu, stelażu, a nawet pościeli. 

Dobór odpowiedniej poduszki to nie lada wyzwanie. Należy zwrócić uwagę na wiele jej istotnych cech, które mogą mieć ogromny wpływ na poziom odczuwanego komfortu. Zakup jednej z powyższych propozycji lub wybór innych modeli dostępnych na stronie Senna to idealne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na zdrowym i komfortowym śnie. Kto wie, może to właśnie ten element wyposażenia stoi Ci na drodze do tego, by wieczorem zasypiać bez problemu, a rano budzić się wypoczętym?

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Olga N

   Mnie bardzo kark bolał dopóki nie zmieniłam poduszki także polecam jak kogoś boli to warto

  • Michalina W

   warto czasami zainwestowac w siebie i swoje potrzeby i moze nawet sie przyjrzec temu co organizm potrzebuje

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze