Wiadomości i blog

By lipca 22, 2021 2 Komentarz

Wypełnienie poduszki a pranie

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Wypełnienie poduszki a pranie

Wszyscy wiedzą, jak istotne jest to, aby regularnie prać pościel. Poszewka na kołdrę i poduszkę jest wymieniana co tydzień lub dwa prawie w każdym domu i mieszkaniu, podobnie jak prześcieradło. Ale czy wiecie o tym, że nie są to jedyne elementy, których czystość jest bardzo ważna? Równie istotne jest to, aby dbać o pranie poduszek, kołder i pokrowców na materac! Dziś jednak na tapet zostaje wzięty pierwszy z wymienionych elementów, czyli poduszka. Jak prać konkretne produkty z tej grupy w zależności od wypełnienia i co zrobić, aby nie straciły swojego kształtu?

Poduszka - na co zwrócić uwagę podczas dobierania odpowiedniej?

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest dobór odpowiedniego materaca. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że to nie jedyny element, na który należy zwrócić uwagę podczas kompletowania swojego idealnego łóżka. Równie ważny jest dobór poduszki dopasowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika - spełnia ona bowiem kilka bardzo ważnych funkcji. Jedną z nich jest podpieranie kręgów szyjnych w taki sposób, aby użytkownik nie był zmuszony do zbędnego napinania mięśni. W takiej sytuacji mięśnie karku i ramion mogą się rozluźnić, co jest niesamowicie istotne, ponieważ właśnie dzięki temu ten obszar ciała przygotowuje się do kolejnych wyzwań następnego dnia. Poduszka odpowiada również za to, aby kręgosłup przyjął naturalnie zakrzywioną pozycję, dzięki której mięśnie pleców mogą być odciążone. Każdy użytkownik ma do wyboru dwa rodzaje wkładu: naturalny i syntetyczny - oba z nich mają szereg zalet, ale są przeznaczone do nieco innej grupy odbiorców. Zastanawiasz się, jaki rodzaj wypełnienia wybrać? Jeśli zależy Ci na trwałości, dobrym odprowadzaniu wilgoci i niesamowitej miękkości - wybierz poduszkę puchową lub z pierza. Ich dodatkową zaletą jest fakt, iż wnętrze tego typu jest bardzo plastyczne i bez problemu można je dopasować do indywidualnych preferencji. Alergicy powinni pochylić się nad produktami syntetycznymi, które są wykonane z materiałów niewywołujących podrażnień. Ich wysoka jakość oraz niepowtarzalne cechy, takie jak sprężystość i wytrzymałość sprawiają, że znajdują zastosowanie niemal w każdej sypialni. Podczas wybierania tego elementu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na stopień twardości, który powinien współgrać z twardością materaca, a także na wysokość. Nie bez znaczenia jest także pozycja, którą użytkownik najczęściej przybiera podczas snu.

Dlaczego pranie poduszki jest tak ważne?

Sypialnia to miejsce regeneracji, które powinno być komfortowe i higieniczne. Aby faktycznie cieszyć się takim środowiskiem, należy dbać o masę kwestii związanych z zachowaniem należytego poziomu czystości. Największym problemem w tego typu pomieszczeniach są roztocza, które w mgnieniu oka dostosowują się do konkretnego miejsca. To stworzenia o niewielkich rozmiarach, których wielkość niestety nie ma nic wspólnego z ich wpływem na zdrowie - są bowiem siedliskiem wielu niebezpiecznych chorób, a ich obecność grozi wystąpieniem nieprzyjemnych reakcji alergicznych u człowieka. Jednym z miejsc, które uwielbiają są właśnie poduszki - to właśnie te wyroby znajdują się stosunkowo blisko naskórka człowieka, którym żywią się mikroorganizmy. Ludzie często zapominają o tym, aby regularnie je czyścić, co w efekcie prowadzi do gromadzenia się coraz większej ilości szkodliwych mikroorganizmów. Pranie to jedna z najważniejszych czynności, które prowadzą do pozbycia się roztoczy z sypialni, dlatego nie można o niej zapominać. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że regularne pranie poduszki wpływa nie tylko na higienę snu, ale także przedłuża trwałość wyrobu! Na zmniejszenie populacji roztoczy wpływa również wietrzenie pomieszczeń i pościeli, a także regularne czyszczenie elementów znajdujących się na łóżku w stosunkowo wysokich temperaturach, które są w stanie pozbyć się tych nieprzyjaciół. Rajem dla roztoczy są również dywany, ciężkie zasłony, pluszaki, a także tapicerowane meble -  osoby szczególnie wrażliwe na te mikroorganizmy powinny zrezygnować z takich elementów wystroju.

Pranie poduszki puchowej

Pranie poduszek, kołder, a nawet kurtek puchowych wydaje się być niesamowicie problematyczną czynnością, którą trzeba powierzyć specjalistom. Oczywiście można skorzystać z usług oferowanych przez profesjonalne pralnie chemiczne, ale bez obaw można to zrobić znacznie niższym kosztem we własnym domu. Poduszki puchowe oraz  poduszki z pierza to produkty ekskluzywne, które zachwycają swoimi licznymi zaletami niejednego użytkownika. Ich ogromną wadą jest jednak fakt, iż konieczne jest to, aby pilnować regularnego prania - tego typu wypełnienia są bowiem rajem dla szkodliwych mikroorganizmów. Przed jakimkolwiek czyszczeniem należy przeczytać metkę, na której producent prawdopodobnie umieścił wszystkie najważniejsze informacje dotyczące czyszczenia. Łatwiejszym sposobem jest oczywiście skorzystanie z pralki automatycznej - należy pamiętać jednak o kilku ważnych zasadach, którymi trzeba się kierować. Najlepiej wybrać delikatny program i prać po jednej poduszce. Niezawodnym sposobem jest podzielenie wypełnienia na kilka mniejszych woreczków, dzięki którym można mieć pewność, że wnętrze nie zbije się i nie straci swoich właściwości. Do bębna warto wrzucić piłeczki tenisowe, których obecność gwarantuje równomierne robicie puchu i pierza, a samą poszewkę lepiej wyprać osobno. Wybrany program musi być dostosowany do potrzeb bardzo delikatnych rzeczy, a wirowanie powinno zostać całkowicie wyłączone. Wielu producentów umieszcza jednak na metce informację, która wprost zakazuje używania w tym procesie pralki automatycznej. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Woreczki wypełnione puchem lub pierzem należy w pierwszej kolejności zanurzyć w wodzie na około trzy godziny, a następnie kilkukrotnie je wyprać i wypłukać. Po tym etapie trzeba delikatnie wycisnąć wypełnienie (unikając wykręcania), a następnie pozwolić mu wyschnąć w sposób całkowicie naturalny, pozbawiony ciepłego powietrza pochodzącego na przykład z suszarki do włosów. 

Pranie poduszki syntetycznej

Wśród poduszek syntetycznych można znaleźć modele antyalergiczne, anatomiczne, a nawet profilowane! Nic więc dziwnego, że tak ogromny wybór produktów tego typu zachęca do kupna właśnie któregoś z tych produktów! Wydawać by się mogło, że pranie sztucznych materiałów jest mniej wymagające, ale i tutaj niestety trzeba nieco dłużej pochylić się nad wymaganiami konkretnego wypełnienia. Większość z nich to na szczęście stosunkowo mało wymagające produkty, które bez problemu można wyczyścić w pralce automatycznej. Tutaj również jedną z pierwszych czynności, jaką należy wykonać, jest zapoznanie się z zaleceniami producenta. W tym przypadku również należy zadbać o to, aby wybrany program był delikatny, a dobrana temperatura w większości przypadków nie powinna przekraczać czterdziestu stopni. Jeśli nie masz pewności - lepiej całkowicie odpuść wirowanie i pozwól poduszce wyschnąć całkowicie naturalnie. Produkty z silikonu lub mikrofibry można poddać temu procesowi, natomiast lateks jest z kolei materiałem, w przypadku którego jest to działanie bardzo niepożądane. Rozbicie wsadu i równomierne rozłożenie w poszyciu to również kwestia, o którą i w tym przypadku można zadbać dzięki wrzuceniu piłeczek tenisowych do bębna. Warto mieć na uwadze, że bardzo popularne w ostatnim czasie poduszki piankowe zupełnie nie nadają się do jakiegokolwiek czyszczenia - po zbyt długim kontakcie z wodą tracą swoje cenne właściwości i stają się bezużyteczne. W ich przypadku najlepiej ograniczyć się jedynie do prania poszycia, a ewentualne plamy trzeba czyścić za pomocą mokrej ściereczki. Po takim doraźnym działaniu należy osuszyć powierzchnię suchą tkaniną i pozwolić wypełnieniu całkiem wyschnąć. Sprawdzi się również regularne wietrzenie, które pozwoli na pozbycie się chociaż części zgromadzonych roztoczy. Poduszkę syntetyczną oczywiście w łatwy i szybki sposób wypierzesz również ręcznie - wystarczy, że zanurzysz wkład w wodzie na 30 minut, a następnie usuniesz nadmiar wody poprzez ugniatanie. Dalsze czynności obejmują wypłukiwanie i ponowne pozbywanie się płynu. Bez względu na opcję, którą wybierzesz, susz poduszkę w pozycji poziomej, bez użycia suszarki automatycznej i innych źródeł ciepłego powietrza.

Nie tylko rodzaj wypełnienia ma znaczenie!

Na to, w jaki sposób powinno się prać konkretny produkt ma jednak wpływ nie tylko rodzaj wypełnienia. Jest to oczywiście najbardziej istotny czynnik, ale nie jedyny! Warto zwrócić uwagę na rodzaj detergentu, którego planuje się użyć w tym procesie. W przypadku poduszek naturalnych nie powinno się używać środka chemicznego, w którego składzie pojawiają się enzymy - ich działanie może mieć bowiem bardzo negatywny wpływ na właściwości termoizolacyjne, a nawet prowadzić do ich całkowitego zatracenia. Bez względu na rodzaj wkładu, powinno się używać płynu, a nie proszku. Druga forma może się posklejać, a w efekcie utrudniać całkowite wypłukanie poduszki. Warto zwrócić uwagę również na zapach wybranego środka chemicznego - poduszka to bowiem produkt znajdujący się bardzo blisko twarzy, dlatego najlepiej używać sprawdzonych produktów o możliwie jak najdelikatniejszej woni. Nie bez znaczenia pozostaje również temperatura prania, która powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb danego materiału. Pranie najlepiej wykonywać w słoneczny dzień, ponieważ właśnie takie warunki przyczyniają się do szybkiego wysychania. Każdy powinien pamiętać również o tym, aby cyklicznie wymieniać te wyroby - należy kontrolować stan wypełnienia i działać możliwie jak najszybciej. Jednymi z najczęstszych oznak zużycia są: zmiana koloru na delikatnie żółty oraz coraz większy stopień zbicia, który nie zmienia się pomimo odpowiedniego prania.

Higiena snu - jak jeszcze o nią zadbać?

Higiena snu to bardzo obszerna kwestia, od której zależy samopoczucie przez cały następny dzień. Zależy Ci na tym, aby Twoja motywacja do pracy była możliwie jak najwyższa, a Twój humor sprawiał, że każda napotkana osoba będzie chciała chociaż przez chwilę z Tobą porozmawiać? Pozwól swojemu ciału na błogi wypoczynek! Czysta, wyprana poduszka i odpowiednio dobrany materac to dopiero kropla w morzu zasad dotyczących zdrowego i komfortowego snu. Odpowiednie, przyziemne czynności i nawyki mogą odmienić życie i sprawić, że pożegnasz się z kłopotem bezsenności. Na co więc zwrócić uwagę w szczególności? Na odpowiedni harmonogram dnia - unormowane pory przeznaczone na pracę, aktywność fizyczną i na sen sprawią, że Twój zegar biologiczny szybko przyzwyczai się do narzuconych zasad i przestanie się bezpodstawnie buntować. Odpowiednia temperatura w sypialni również ma ogromne znaczenie - okazuje się bowiem, że utrzymanie stałej temperatury ciała pozwala na wydłużenie fazy snu głębokiego i uniknięcie problemów z zasypianiem. Warto więc zadbać o to, aby każdego wieczoru, minimum godzinę przed pójściem spać, zacząć wietrzyć swoją sypialnię. Tak mało znacząca czynność może mieć naprawdę ogromny wpływ na komfort podczas nocnego wypoczynku. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nawet stelaż ma znaczenie! Musi być dobrany w taki sposób, aby był dostosowany do rodzaju materaca, który posiadasz, a także do indywidualnych potrzeb użytkownika. Może potrzebujesz elastycznego materaca, który wymaga posiadania regulowanego  stelażu? A może potrzebujesz podłoża o konkretnych, rzadko spotykanych wymiarach? Bez względu na to wszystko, jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Ten pozornie nic nieznaczący element musi zapewniać właściwe podparcie dla kręgosłupa i  pozwalać na odpowiednie odprowadzanie powietrza i wilgoci z wnętrza wybranego podłoża. Na idealnym łóżku wszystko ze sobą współgra - postaraj się więc zadbać o to, aby stelaż był dopasowany do materaca, a materac do poduszki. 

Niestety pranie samych poszewek nie wystarcza. Regularne pranie poduszki, kołdry, a także pokrowca na materac to gwarancja znacznie podwyższonej higieny snu, na której powinno zależeć każdej osobie ceniącej zdrowy i komfortowy wypoczynek. Stosowanie się do powyższych zasad związanych z praniem poduszek o różnych wypełnieniach sprawi, że cykliczne czyszczenie tych elementów nie wpłynie negatywnie na właściwości produktów, a jedynie polepszy warunki panujące w sypialni.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Klaudyna P

      Ja zawsze czytam informacje na metce i chyba jeszcze nie uszkodzilam zadnej poduszki

    • Natalia O

      Super artykuł, takiej wiedzy szukałam! Zniszczyłam już masę poduszek przez niewłaściwe czyszczenie :/

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze