Wiadomości i blog

By sierpień 20, 2020 0 Komentarz

Materac dla sportowca – jakie powinien spełniać wymagania?

Materac dla sportowca – jakie powinien spełniać wymagania?

Obecnie wiele osób - szczególnie młodych - prowadzi bardzo aktywne życie, w którym poza pracą i rozrywką jedno z głównych miejsc zajmuje sport. Jest to dobry sposób na poprawę kondycji, nastroju, podniesienie swojej odporności przeciw różnego rodzaju chorobom. Ponadto, wspólne spędzanie czasu na uprawianiu sportu zacieśnia więzi i daje wiele radości. Warto pamiętać, że bardzo istotna jest regeneracja mięśni po wzmożonym wysiłku oraz zdrowy sen, który pozwala na całkowity wypoczynek i nabranie energii do wyzwań kolejnego dnia. Nie jest to możliwe bez odpowiedniego materaca, który powinien posiadać wyjątkowe właściwości. Czym musi charakteryzować się materac do spania dla sportowca? Wyjaśniamy. 

Miękki czy twardy - czym się kierować? 

Dobór twardości materaca pod nasze wymagania może wydawać się dość skomplikowanym problemem, jednak wystarczy zapoznać się z obowiązującymi oznaczeniami i wszystko staje się prostsze. W przypadku materacy funkcjonuje czterostopniowa skala H - z angielskiego hardness. Zaczyna się od H1, co jest oznaczeniem miękkiego modelu, polecanego osobom, których waga nie przekracza 60 kilogramów. Następnie jest H2, czyli średnio twardy dedykowany użytkownikom o wadze w granicach od 60 do 80 kilogramów. Z kolei H3 oznaczający model twardy przeznaczony jest dla osób o wadze od 70 do 110 kilogramów. Ostatnie oznaczenie to H4 - bardzo twardy materac, który najlepiej będzie służył użytkownikom, których waga przekracza 110 kilogramów. Zbyt miękkie podłoże może skutkować uczuciem zapadania się, co przekłada się na wygięcie kręgosłupa pod niewłaściwym kątem, przez co można odczuwać ból. Natomiast druga skrajność, czyli zbyt twarde nie da możliwości pełnego rozluźnienia mięśni, które znajdują się wzdłuż kręgosłupa, co spowoduje ich ciągłe napięcie i ucisk. Dobór materaca do wagi użytkownika jest ważny, jednak istotne są także nasze preferencje, które mogą być zmienne w czasie. Dobrym rozwiązaniem są modele z regulowanym stopniem twardości, które niekiedy posiadają aż 6 różnych twardości w jednym modelu. Dla sportowca najlepszy jest dobrze dobrany materac, który pozwala na całkowity relaks i regenerację. 

Wypełnienie - bardzo istotna kwestia 

Warto też dobrać do swoich wymagań wypełnienie podłoża do spania. Materace piankowe cechują się połączeniem różnych rodzajów pian, które zapewniają wysoki komfort użytkowania. Zastosowanie pianki termoelastycznej powoduje, że powierzchnia dopasowuje się do ciała pod wpływem jego ciepła - tak jest na przykład w modelu Senna Thermo. Z kolei materace sprężynowe charakteryzują się tym, że ich wypełnienie to różnego rodzaju sprężyny, które zapewniają różnorodne właściwości. Janpol Pulse Supreme to przykład materaca, w którym zastosowano Sprężyny Ziggare, mające bardzo małą średnicą. Dzięki temu osiągnięto wysoką elastyczność punktową oraz optymalne dopasowanie i podtrzymanie użytkownika. Materace hybrydowe to połączenie pian oraz sprężyn dla osiągnięcia nowego wymiaru wygody i komfortu. Przykładem może być model Curem .ZIP, który jest jednocześnie modelem piankowym jak i sprężynowym. Ostatnio na rynku popularność zyskują materace lateksowe - są cenione nie tylko ze względu na swoją elastyczność, która pozwala na idealne podparcie ciała w każdej pozycji, ale również są niezwykle trwałe i odporne na odgniecenia. Taki jest właśnie Janpol Demeter

Pokrowiec - ważny dodatek

Osoby, które prowadzą sportowy tryb życia na pewno docenią dodatek w postaci odpowiedniego pokrowca jak na przykład model Merced zastosowany w Senna Massage. Dzięki swej budowie daje on wyraźne uczucie masażu, co wprowadza w stan błogiego relaksu i odprężenia. Z kolei materac Janpol Pulse Elegant daje do wyboru aż trzy pokrowce: Biaxial - trwały o interesującym designerskim kształcie i kolorze. Można go prać w 30 stopniach. Puroactive to antyalergiczny, delikatny pokrowiec, który może być wyprany w  40 stopniach. I ostatni Biox cechuje się tym, że wspaniale pochłania i oddaje wilgoć. Możliwość szybkiego ściągnięcia i wyprania pokrowca pozwala na zrezygnowanie z użytkowania zwykłych prześcieradeł, które się zwijają i gniotą.  

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Każdy sportowiec na pewno doceni w swoim materacu obecność siedmiostrefowego fizjosystemu, który pozwala na lepsze podparcie ciała w jego anatomicznym ułożeniu z uwzględnieniem punktów newralgicznych takich jak dolna część pleców czy też okolice odcinka szyjnego. Ponadto, dobry materac do spania powinien cechować się wysokim poziomem przewiewności i termoregulacji, co pozwala na zachowanie wysokiej czystości i higieny, przez co idealne nadaje się dla alergików. Warto spojrzeć też na fakt, czy materac będzie pasował do posiadanego stelaża łóżka. Istotną rolę odgrywa także odwracalność materaca. Dwie strony użytkowe, z których naprzemiennie się korzysta pozwalają na jeszcze dłuższą trwałość danego modelu. Wieloletnia gwarancja, obejmująca dany model jest potwierdzeniem jakości i wytrzymałości produktu.

Materac dla sportowca powinien spełniać szereg funkcji, aby umożliwiał pełen relaks i regenerację mięśni po wzmożonym wysiłku fizycznym. Warto wziąć pod uwagę także własne preferencje i oczekiwania, co do wybieranego modelu. Jeżeli zdecydujemy się na jeden z wyżej proponowanych, będziemy mieli gwarancję jego trwałości i zapewnioną wysoką jakość wypoczynku i komfortu. A przecież o to właśnie chodzi, prawda?