Wiadomości i blog

By stycznia 20, 2022 2 Komentarz

Materace termoelastyczne - czym się charakteryzują?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Materace termoelastyczne - czym się charakteryzują?

Decydując się na zakup nowego podłoża do snu należy podjąć wiele decyzji, pozwalających na odpowiedni dobór jego właściwości do swoich potrzeb. Trzeba uwzględnić nie tylko twardość powierzchni czy rozmiar wybranego modelu, ale również rodzaj zastosowanego we wnętrzu wypełnienia. Na uwagę zasługują między innymi materace termoelastyczne. Jakie posiadają właściwości oraz dla kogo w szczególności są polecane? Zapraszamy do lektury!

__________________
Przeczytaj również: Materac dla osób z bólami kręgosłupa – jaki będzie najlepszy?
Zobacz: Wygodne i trwałe materace - poznaj naszą ofertę
Odwiedź: Jak dobrać twardość materaca do naszych potrzeb?
__________________

Materace termoelastyczne, czyli jakie? 

Materace termoelastyczne należą do grupy podłoży piankowych. Wykonane są na bazie wysokiej jakości pianki poliuretanowej VISCO, zwaną również “memory” lub “lazy foam”. Materiał ten został wynaleziony już w 1966 przez NASA i początkowo służył do tworzenia innowacyjnych poduszek powietrznych, jednak po 20 latach trafił on do masowej produkcji i zaczął być wykorzystywany między innymi jako wkład do materacy. Warto zatem wspomnieć, że ten rodzaj pianki pod wpływem ciepła ciała użytkownika doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn sylwetki, zapewniając optymalne podparcie dla wszystkich partii. Modele termoelastyczne są jednymi z chętniej wybieranych, głównie ze względu na wiele wyjątkowych cech. Wyróżniają się przede wszystkim wysoką odpornością na odkształcenia oraz intensywną eksploatację, dlatego też można je użytkować przez wiele lat bez utraty pierwotnych cech. Taki rodzaj pianki można spotkać w dwóch rodzajach materacy - podłożach w 100% piankowych oraz hybrydowych. Pierwsze z wymienionych mogą w swoim wnętrzu łączyć jeszcze inne pianki, np. wysokoelastyczne lub lateksowe, natomiast drugie stanowią doskonałe połączenie wyjątkowych właściwości pianek oraz wkładu zbudowanego na bazie multipocket. 

Zalety i wady materacy termoelastycznych

Tak jak już wspominaliśmy, materace termoelastyczne są jednymi z chętniej wybieranych podłoży do spania na rynku. Oczywiście jak każdy produkt posiadają zarówno zalety, jak i wady, choć nie da się ukryć, że pozytywne aspekty zdecydowanie przeważają. Można do nich zaliczyć chociażby doskonałe podparcie całego ciała, dzięki czemu kręgosłup oraz wszystkie mięśnie mają zapewnione idealne warunki do efektywnej regeneracji w trakcie wypoczynku. Dodatkowo, dzięki reagowaniu powierzchni tego typu modeli na temperaturę użytkownika, pozwalają na utrzymanie optymalnego komfortu cieplnego przez całą noc, a także umożliwiają swobodny przepływ krwi oraz prawidłowe dotlenienie tkanek, tym samym zapobiegając drętwieniu kończyn. Właśnie z tego względu materace termoelastyczne polecane są w szczególności osobom spędzającym bardzo dużo czasu w łóżku. Co więcej, taki rodzaj podłoża do spania wyróżnia się doskonałą wentylacją wewnątrz wkładu, dzięki czemu uniemożliwia gromadzenie się wilgoci czy osiadanie kurzu lub namnażanie się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Z kolei do wad modeli termoelastycznych możemy zaliczyć między innymi stosunkowo wysoką cenę, jednak dobrze jest wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja na lata, która umożliwi nam zdrowy i spokojny sen każdej nocy. Tego typu podłoża nie są również dobrym rozwiązaniem dla osób bardzo ciężkich lub też par o dużej różnicy w wadze. 

Dla kogo materac termoelastyczny to dobry wybór?

Ze względu na wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości, materace termoelastyczne polecane są dla naprawdę wielu grup użytkowników. Możemy tutaj wskazać chociażby osoby borykające się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa lub wadami postawy, chcące zapewnić sobie odpowiednie odprężenie oraz regenerację mięśni w trakcie snu. Sprawdzą się także wśród osób cierpiących na choroby układu krążenia, ponieważ dzięki idealnemu dostosowaniu się powierzchni do naturalnych krzywizn ciała użytkownika, podłoże nie wywiera zbędnego nacisku na poszczególne partie ciała oraz pobudza krew do sprawniejszego krążenia. Materace termoelastyczne będą także dobrym wyborem dla użytkowników będących w trakcie rehabilitacji czy fizjoterapii lub tych spędzających w łóżku bardzo dużo czasu. Oczywiście modele tego typu polecane są także osobom chcącym zapewnić sobie jak najwyższy komfort snu oraz zadbać o rozluźnienie po aktywnym dniu. To dobre rozwiązanie również dla par, ceniących sobie bardzo dobrą elastyczność powierzchni. Docenią je również użytkownicy chcący zapewnić sobie przyjemne uczucie otulenia i odpowiedni komfort termiczny. 

Jaki materac termoelastyczny wybrać? 

Na rynku można znaleźć naprawdę wiele modeli materacy termoelastycznych, jednak które z nich są tak naprawdę warte uwagi? Na początek dobrze jest wziąć na celownik Hilding Salsa, posiadający status wyrobu medycznego oraz certyfikat jakości AEH, co stanowi doskonałe potwierdzenie jego dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Zbudowany został na bazie pianki termoelastycznej oraz FlexiFoam, dzięki czemu jego powierzchnia jest w stanie idealnie dopasowywać się do ciała użytkownika, nie utrudniając swobodnej pozycji w trakcie snu. Polecany jest przede wszystkim dla osób borykających się na co dzień z bólami kręgosłupa, alergików, sportowców czy też par o dużej różnicy w wadze. Kolejnym modelem wartym uwagi jest Hilding

Rumba, który również otrzymał status wyrobu medycznego, co oznacza, że spełnia restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkownika, ochrony zdrowia oraz środowiska. Jego bazę stanowi pianka wysokoelastyczna połączona z termoelastyczną, zapewniając idealną sprężystość podłoża. Co więcej, wbudowane 7 stref twardości ułatwia dopasowanie się powierzchni do każdej partii ciała, pozwalając na efektywną regenerację mięśni, stawów czy kręgosłupa. Dla najbardziej wymagających doskonałą opcją będzie również SleepMed Supreme, posiadający szereg dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Co więcej, jego innowacyjna budowa umożliwia samodzielną regulację twardości poprzez przełożenie jednej z pianek na drugą stronę materaca. 

Dobierz rozmiar i twardość materaca termoelastycznego

Wiedząc już, jaki model idealnie sprawdzi się w Twojej sypialni, warto skupić się na pozostałych aspektach, które są równie ważne, co wybór wypełnienia materaca. Przede wszystkim dobrze jest zacząć od doboru odpowiedniego rozmiaru. Przyjmuje się zasadę, że do łóżek jednoosobowych najlepiej sprawdzą się materace 90x200 oraz materace 100x200. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób śpiących we dwójkę. Tutaj trzeba mieć na uwadze komfort obu użytkowników i ich swobodę ruchu, dlatego też każda z osób śpiących powinna dysponować powierzchnią o minimalnej szerokości 70 centymetrów. W związku z tym do łóżek dwuosobowych wybierane są materace 140x200 lub materace 160x200. Mając jednak bardzo dużą sypialnię, można również zdecydować się na materace 180x200. Bardzo ważnym aspektem jest również dobór twardości - należy ją dopasować do wagi użytkownika. Dla osób między 60 a 80 kg polecane są podłoża średnie, dla tych ważących od 80 do 100 kg dobrą opcją będą modele twarde, natomiast dla użytkowników o wadze powyżej 100 kg idealnie sprawdzą się powierzchnie bardzo twarde. Najlepiej jednak przed zakupem przetestować wybrany materac w jednym ze stacjonarnych sklepów partnerskich, ponieważ odczuwalny poziom komfortu może być zmienny w zależności od indywidualnych preferencji osoby śpiącej.

Materace termoelastyczne to doskonały wybór zarówno dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa, jak i dla tych, którzy chcą zapewnić sobie na co dzień najwyższy komfort wypoczynku. 

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Pola J

      Jestem zakochana po uszy w moim materacu termoelastycznym :)

    • Witek P

      Prawda ten materac bardzo mi pomógł w moich bólach kręgosłupa, świetna pianka i polecam każdemu!

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze